top
Facebook
Aktuality

Vyjádření České společnosti veterinárních stomatologů k neprofesionálním ultrazvukovým odstraňovačům zubního kamene pro psy a kočky, určeným (propagovaným a prodávaným) pro širokou veřejnost.


V poslední době se zvláště na sociálních sítích setkáváme s nabídkou ultrazvukových odstraňovačů zubního kamene, určených pro použití širokou chovatelskou veřejností. Jako odborná společnost veterinárních stomatologů, považujeme za nutné uvést na pravou míru informace, kterými je tento prodej podporován.

  1. Dle prodejce tato zařízení při svém používání nevytvářejí teplo a není je tudíž nutné chladit jako profesionální přístroje.

    Při uváděném kmitočtu 36KHz to však není možné a chlazení je nutné. To je pravděpodobně důvod, proč prodejce dále uvádí, že na jednom zubu doporučuje setrvat s přístrojem pouze 5 sekund. Po delší době může dojít k přehřátí zubu a teplem vyvolanému zánětu zubní dřeně. Výrobce zároveň prodává podobné zařízení pro humánní účely. Pokud ho použije sám majitel, v případě bolestivého tepelného ataku okamžitě s čistěním ustane, pes se však sám rozhodnout nemůže a tak k tepelnému poškození pulpy může lehce dojít.

  2. Prodejce (výrobce) nedoporučuje použití pod okrajem dásně. To je totiž bolestivé a pes bez celkového znecitlivění si takové ošetření nenechá provést. Přitom odstranění zubního kamene z oblasti pod volnou dásní je jediným způsobem, jak zabránit vzniku a postupu parodontálního onemocnění. Bez ošetření prostoru pod volnou dásní se odstranění zubního kamene stává spíše estetickým.

  3. Ultrazvukový odstraňovač vydává zvuk v oblasti slyšitelnosti psa, který mu je nepříjemný.

  4. Násilná manipulace se zvířetem bez anestezie, vyvolává stres, který v lepším případě vede k následné nemožnosti ošetření při dalších návštěvách, v tom nejhorším případě až ke kolapsu a smrti ošetřovaného zvířete.

  5. Informace výrobce (prodejce) cíleně zvyšují obavy majitelů s provádění stomatologických zákroků v anestezii. Zde je nutné uvést, že provádět stomatologické zákroky u psa a kočky bez anestezie není ze shora uvedených a dalších důvodů možné!!!!!!

  6. Výrobce (prodejce) uvádí, že přístroj je doporučován veterinárními lékaři. Bohužel nelze dohledat konkrétního veterinárního lékaře, který přístroj doporučuje. Není také možné dohledat případnou odbornou studii - studie.

Z výše uvedených skutečností dle našeho názoru vyplývá, že tyto přístroje nejsou vhodné k neprofesionálnímu odstraňování zubního kamene majiteli a mohou poškodit zdraví zvířete.

Jako odborná společnost podporujeme aktivní stomatologickou prevenci u psů a koček a to především vhodnou domácí péčí /čištěním zubů/ a v případě nutnosti stomatologické ošetření v celkové anestezii.


Za CVDS, Zbyněk Lonský, předseda